Patostreaming. Na czym polega niebezpieczeństwo? Debata RPO na Pol’and’Rock Festival

Patostreaming. Na czym polega niebezpieczeństwo? Debata RPO na Pol’and’Rock Festival

20 sierpnia 2019 0 przez Zespół "FILEO"

Patostreaming. Na czym polega niebezpieczeństwo?

Patostreaming są to publikowane w internecie nagrania czasami naruszające prawo. Zwykle przekraczają one przyjęte w społeczeństwie normy etyczne, pokazują one brak szacunku do innych ludzi oraz wyznawanych przez nich wartości. Takie  patologiczne treści niestety często trafiają do dzieci i młodzieży, wpływając negatywnie na ich rozwój psychospołeczny. Twórcy tych patologicznych treści zyskują ogromną popularność w sieci   i – niestety – stają się autorytetami dla młodego pokolenia. A uznanie tych osób za autorytety powoduje, że nastolatkowie chętnie ich naśladują.

Zatem co takiego jest w tych treściach, że młodzi ludzie tak chętnie je oglądają?

Przede wszystkim jest to dla nich bardzo ciekawe, stanowi element rozrywki. Często nawet nie zastanawiają się nad tym, że np. zrobienie koleżance zdjęcia na nago i wrzucenie tego do sieci jest czymś złym i nieetycznym. Młodzieży zależy, żeby być w centrum uwagi, stać się popularnym i lubianym. Dlatego ważne jest, żeby rozmawiać z nastolatkami na ten temat, uczyć ich, jak powinni reagować na tego typu treści w sieci, co mają z tym robić. Młodych ludzi należy uświadamiać, jak takie patologiczne treści wpływają na nich samych, na ich rozwój, a także jak bardzo mogą niszczyć psychikę osób, których dotyczą. Młodzieży bardzo zależy na swoim wizerunku wśród rówieśników, zatem jak może czuć się koleżanka, którą tysiące osób widziało nago? Jakie to może mieć konsekwencje dla jej przyszłości, a nawet całego życia?

 Mówiąc o patotreściach w sieci należy pamiętać o tym, że one zawsze były od kiedy istnieje internet i zawsze też będą, nie da się ich wyeliminować, tym bardziej teraz, kiedy dostęp do internetu jest powszechny. Młodzież uczy się z tych treści i wprowadza je w życie. Uczy się patrząc jak zażywają narkotyki, jak biją się; widzą mające miejsce naprawdę gwałty, zabójstwa wiedząc o tym, że to nie film, to rzeczywistość.

Teraz jak już nazwaliśmy to zjawisko, jak już mamy wiedzę co to jest, to łatwiej  nam jest reagować. Fakt, że porusza się ten temat, powoduje zwiększanie świadomości, ale też pracę nad tym, jak temu przeciwdziałać. Internet jest naszą wspólną przestrzenią, należy do nas wszystkich, dlatego powinniśmy dbać o jej jakość.

Jak na dzień dzisiejszy wygląda walka z tym zjawiskiem?

Otóż kilku patostreamerów aresztowano.  Jest to pewnego rodzaju hamulec dla potencjalnych kandydatów na następnych. Przestali być bezkarni, pojawiły się wyroki – zakaz streamowania. Patostreamerzy obawiają się pobytu w zakładzie karnym.
Zmieniła się też świadomość społeczeństwa. Coraz więcej ludzi dowiaduje się o tym zjawisku, zwiększa się świadomość, że te treści są złe i wbrew prawu. To bardzo ważne w kontekście budowania sprzeciwu społecznego. 

Omawiając ten temat należy pamiętać o tym, że nie tylko patostreamerzy umieszczają złe treści w sieci. Jest bardzo dużo filmów – seksistowskich, rasistowskich, mnóstwo muzyki, która zawiera obraźliwe treści. Oczywiście nie mamy takiej mocy, żeby zmienić wszystko co nam się nie podoba w przestrzeni internetowej. Musimy jednak postawić granicę pomiędzy tym co jest nieestetyczne i niemoralne, a tym co jest nielegalne i wbrew prawu.
Dlaczego tak wiele pustych treści jest w internecie? Ponieważ każdy może wrzucać tam co chce, nie mając wiedzy i umiejętności.  Próg wejścia do internetu z treściami jest tak niski, że nie musimy mieć żadnych kwalifikacji, prócz podstawowych umiejętności, jak to zrobić. Ale na tym właśnie polega wolność internetu.

Zatem jakie istnieją rozwiązania, aby niewłaściwe treści nie pojawiały się   w sieci? Jedną z propozycji jest edukacja medialna, czego w ogóle w Polsce nie ma. Brakuje również poczucia sprawczości blokowania treści nieodpowiednich. Gdy wzywamy straż miejską, która reaguje na ulicy jak coś się dzieje, to mamy poczucie sprawczości. Natomiast brakuje nam takiego poczucia sprawczości w internecie. Dlatego pamiętajmy o tym, żeby działać wspólnie z innymi, że presją sponsorów i reklamodawców oraz użytkowników można dużo zdziałać. Dlatego reagowanie, zgłaszanie ma tak duże znaczenie.
Następnym rozwiązaniem jest tworzenie ustaw regulujących funkcjonowanie w sieci. Jednak należy pamiętać o tym, że władza, która stanowi prawo, może poprzez takie ustawy ograniczyć wolność mediów czy wolność w internecie. Tak więc nie zawsze może to być dobre rozwiązanie.

3 sierpnia 2019 r. tematem ostatniej debaty w namiocie praw człowieka RPO były „Mity i fakty – Patologiczne treści w internecie”. Debatę prowadził Adam Bodnar, a jej uczestnikami byli:

  • Maciek Budzich – bloger
  • Karol Paciorek – youtuber
  • Aleksandra Żyłkowska – psycholożka z SWPS

źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich